Jak optymalnie wykorzystać pojemność kontenera na gruz?
- Kontenery na gruz
Podczas budowy czy remontu generuje się odpady, które bardzo często różnią się od siebie wagą, wielkością czy rodzajem materiału. Sprawdź, co zrobić, żeby optymalnie wykorzystać przestrzeń w kontenerze na odpady remontowo-budowlane i tym samym – jak zaoszczędzić pieniądze.
Czy kolejność ma znaczenie? Od najcięższych do najlżejszych
Tak – to, które odpady umieścisz na dnie, a które na wierzchu kontenera ma duże znaczenie, zarówno dla optymalnego wykorzystania przestrzeni, jak i dla bezpieczeństwa.
Na dnie kontenera powinny znaleźć się najcięższe elementy, takie jak beton, cegły czy kamień. Są to najczęściej odpady powstałe podczas rozbiórki czy skuwania ścian i podług. Ułożenie najcięższych elementów na spodzie zwiększa stabilność całego kontenera. Ważne jest także równomierne rozłożenie odpadów. Wszystko to pomoże zapobiec problemom podczas transportu.
Lżejsze odpady należy umieścić na górze. Mowa m.in. o tworzywach sztucznych, izolacjach czy resztkach tapet. Jeśli zamienisz kolejność i na dnie kontenera umieścisz np. styropian, to pozostały załadunek może się przemieszczać w trakcie transportu, stwarzając zagrożenie dla ruchu drogowego i dla kierowcy. W dodatku umieszczenie na dnie lekkich przedmiotów sprawi, że możesz zmarnować sporo miejsca w kontenerze.
Co dodatkowo pomoże? Jeśli masz taką możliwość, możesz skompresować odpady i zmniejszyć ich objętość. W zaoszczędzeniu miejsca może pomóc Ci cięcie, kruszenie czy zgniatanie większych elementów.
Ważne! Uważaj na odpady zabronione
Pamiętaj o tym, by w kontenerze umieszczać tylko odpady dozwolone. Do kontenerów nie można wrzucać przede wszystkim: eternitu i azbestu, chemikaliów, farb i olejów, opon, elektrośmieci, akumulatorów i części samochodowych czy odpadów medycznych.
Dobrze dobrany rozmiar kontenera
Dopasuj kontener do ilości odpadów, jaką możesz wygenerować podczas remontu czy budowy – w innym wypadku możesz być stratny/a finansowo. Im większy kontener, tym więcej za niego zapłacisz. Z drugiej strony, jeśli zamówisz za mały pojemnik, może okazać się, że konieczne będzie zamówienie drugiego i poniesienie podwójnych kosztów za wywóz śmieci.
Warto wiedzieć! Sprawdź, od czego zależy cena wywozu gruzu i odpadów remontowo-budowlanych.
Podział odpadów na kategorie (i kontenera na strefy)
Jeśli w kontenerze umieszczasz różne odpady – nie tylko sam gruz – to warto rozsądnie je skategoryzować. Zróżnicowane materiały najlepiej układać w różnych częściach pojemnika. Oczywiście odpady, tak czy siak, lekko się wymieszają, ale zdecydowanie lepiej jest układać drewno obok drewna czy metal obok metalu (np. pręty lub rury), niż wrzucać je bez planu. Z jednej strony pomoże Ci to wykorzystać przestrzeń do maksimum, z drugiej zaś ułatwi późniejszą segregację i recykling.
Wskazówka! Inną strategią jest oddzielanie materiałów, które nadają się do recyklingu – takich jak drewno, metal, czysty gruz – od pozostałych.
Trochę przestrzeni na górze kontenera
Mimo iż każdemu zależy na tym, by w pełni wykorzystać pojemność kontenera, to w jego górnej części należy pozostawić nieco wolnej przestrzeni. Dzięki temu zawartość pojemnika nie będzie się wysypywać – zarówno podczas transportu, jak i w czasie postoju kontenera pod Twoim domem czy blokiem. W dodatku będziesz mieć łatwy dostęp do zawartości kontenera na wypadek konieczności uporządkowania załadunku.
Ważne! Zawartość kontenera nie może wystawać ponad jego górną krawędź.
Cudze odpady w Twoim kontenerze
Optymalnemu wykorzystaniu kontenera zdecydowanie nie sprzyjają odpady wrzucane do środka przez osoby postronne.
- Po pierwsze zawartość pojemnika wypełni się szybciej, niż powinna.
- Po drugie śmieci wrzucane przez sąsiadów czy przechodniów nijak mają się do strategii umieszczania najcięższych rzeczy na dnie albo do segregacji odpadów na kategorie.
- Po trzecie w kontenerze mogą lądować odpady, które nie powinny się tam znaleźć (za co możesz później dodatkowo zapłacić).
Co więc warto zrobić? Oto kilka propozycji:
- Możesz umieścić kontener w takim miejscu, które nie będzie łatwo dostępne dla osób postronnych.
- Jeśli to możliwe, możesz pomyśleć nad czasowym ogrodzeniem kontenera.
- Innym rozwiązaniem jest także zamówienie zamykanego kontenera.
Ten temat opisujemy szerzej w innym wpisie na naszym blogu: Gdy sąsiedzi wrzucają swoje śmieci do mojego kontenera – co robić?
Jeśli pojawił się kłopot z odpadami, nie masz pewności, co z nimi zrobić, albo wahasz się, kiedy i jaki kontener zamówić, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą – chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości. Zapraszamy też na nasz blog, na którym znajdziesz wiele przydatnych porad.