Blog

Hero

Jak zorganizować przeprowadzkę i co zrobić z odpadami?

24 maja 2024
  • Wywóz odpadów
Przeprowadzka

Przeprowadzka – zwłaszcza pierwsza, duża – to jedno z bardziej stresujących wydarzeń w życiu. Wymaga nie tylko ogromnego nakładu pracy fizycznej, ale także precyzyjnego planowania i organizacji. Sprawdź, jak skutecznie przeprowadzić się do nowego domu czy mieszkania oraz, co bardzo ważne, jak odpowiednio zarządzać odpadami, które powstaną w trakcie tego procesu.

Po pierwsze dobry plan i harmonogram 

Zanim zaczniesz się pakować, przygotuj harmonogram przeprowadzki. Określ, ile masz czasu na cały proces. Uwzględnij wszystkie niezbędne etapy – od pakowania po transport i rozpakowywanie. Rozpisanie wszystkich kroków pomoże Ci zapanować nad chaosem i uniknąć niepotrzebnego stresu.

Oto kilka wskazówek, które możesz wziąć pod uwagę:

Czas na przeprowadzkę – zastanów się, czy konieczne będzie przewiezienie całego dobytku w określonym czasie, czy może wchodzi w grę rozłożenie tego procesu np. na kilka dni i przewożenie rzeczy partiami. Drugie rozwiązanie – jeśli możesz sobie na nie pozwolić – pozwoli Ci stopniowo rozpakowywać i porządkować przedmioty w nowej lokalizacji, zanim zwieziesz wszystko, co do tej pory zgromadziłaś/eś. 

Odległość między obiema lokalizacjami – im trasa jest dłuższa, tym liczba kursów z transportem powinna być mniejsza. W związku z tym przy długich dystansach efektywniejsze może okazać się wynajęcie samochodu dostawczego niż kursowanie autem osobowym. 

Pomoc firmy przeprowadzkowej – jeśli korzystasz z usług profesjonalnej firmy, stosuj się do jej zaleceń i przygotuj wszystkie rzeczy zgodnie z ich instrukcjami. Posegreguj i opisz też kartony czy torby – szczególnie te, w których znajdują się delikatne i cenne przedmioty. Wskazówka! Jeśli decydujesz się na wynajęcie firmy przeprowadzkowej, zarezerwuj jej usługi z odpowiednim wyprzedzeniem.

Przygotowanie logistyczne – oszacuj, ile kartonów czy toreb możesz potrzebować podczas przeprowadzki. Kup wszystko, co niezbędne – opakowania, folię bąbelkową, taśmy. Sprawdź, które meble można rozkręcić, a które trzeba przewieźć w całości. Przygotuj orientacyjną listę przedmiotów, które musisz przewieźć. I wreszcie – co bardzo ważne – zastanów się, czego nie potrzebujesz i co zrobić z niechcianymi przedmiotami – sprzedać, oddać, a może zutylizować?

Wskazówka! Jeśli przewozisz skrzynki, pojemniki, walizki, plecaki itp., wykorzystaj je do zapakowania innych, mniejszych przedmiotów. 

Po drugie organizacja, segregacja i pakowanie 

Plan przygotowany? Teraz możesz przejść do segregacji i pakowania rzeczy. Oto, na co warto zwrócić uwagę:

Segregacja rzeczy – podziel rzeczy na te, które chcesz zabrać, te, które możesz zużyć przed przeprowadzką i te, które chcesz sprzedać, oddać lub wyrzucić. W miarę możliwości zużyj produkty spożywcze i chemiczne. Nie kupuj nowych rzeczy, zanim się przeprowadzisz. Dokonaj selekcji Twojego dobytku – przeprowadzka to doskonała okazja, by pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów i zredukować ich ilość.

Pakowanie – podziel przedmioty na kategorie, np. tematycznie (ubrania letnie, ubrania zimowe, dokumenty, książki, płyty CD, płyty DVD itp.) lub wg pomieszczeń. Ułatwi Ci to zachowanie porządku i sprawi, że nie pogubisz się w kartonach. 

Oznaczanie kartonów – oznaczaj kartony czy worki, aby wiedzieć, co znajduje się w środku i do którego pomieszczenia mają trafić w nowym domu. Możesz użyć kolorowych markerów lub etykiet – to ułatwi Ci rozpakowywanie. Posegreguj je też i oznacz wg priorytetu, np. kartony z rzeczami, które będziesz potrzebować od razu po przeprowadzce, oznacz jako „priorytet 1”.

Po trzecie segregacja i utylizacja odpadów 

Przeprowadzka generuje znaczną ilość odpadów. Od starych dokumentów i niepotrzebnych ubrań, po zużyte baterie i niechciane meble. Odpowiednie zarządzanie odpadami jest kluczowe, aby przeprowadzka była ekologiczna i zgodna z przepisami. 

Część odpadów możesz wyrzucić do osiedlowych kontenerów na śmieci, pod warunkiem że nie są to ilości hurtowe. Inne musisz oddać w konkretne miejsca. Oto najważniejsze wskazówki na temat zarządzania odpadami w czasie przeprowadzki:

  • Segreguj odpady na papier, plastik, szkło, metale, odpady organiczne.
  • Dokumenty zniszcz np. w niszczarce do papieru, zanim wyrzucisz je do kosza. 
  • Zużyte sprzęty elektroniczne nie mogą trafić do zwykłych śmieci – możesz dostarczyć je bezpłatnie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) albo oddać do wybranego sklepu z elektroniką (niektóre z nich przyjmują zużyte i stare sprzęty). 
  • Odpady wielkogabarytowe, którymi są np. meble, dywany, wykładziny, materace, karnisze, rowery czy duży sprzęt sportowy, oddaj do wybranego PSZOK-u lub ustaw w miejscu wyznaczonym przed administratora budynku. Wszystko, co najważniejsze na temat utylizacji odpadów wielkogabarytowych, znajdziesz w tym wpisie na naszym blogu.
  • Uważaj na odpady niebezpieczne, którymi są np. farby czy chemikalia. Możesz oddać je legalnie i bezpiecznie do PSZOK-u. 

Może Cię zainteresować:

Przeprowadzka to duże przedsięwzięcie, ale z dobrym planem i przy dobrej organizacji możesz wyjść z całego procesu suchą nogą. Pamiętaj też o odpowiednim zarządzaniu odpadami. Segreguj przedmioty, których nie potrzebujesz i sprzedaj je, oddaj lub zutylizuj w odpowiedni sposób. Dzięki temu Twoja przeprowadzka będzie nie tylko skuteczna, ale także ekologiczna. Życzymy powodzenia w Twojej i mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się pomocne!

Inne aktualności z tej kategorii

Lokalizacje w Warszawie (wszystkie dzielnice) i okolicach: