Nowe przepisy 2025. Jak przygotować się do selektywnej zbiórki odpadów budowlanych?
- Bez kategorii
Od stycznia 2025 roku w Polsce zaczną obowiązywać nowe regulacje. Wprowadzą one wymóg selektywnej segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Mają one przyczynić się do efektywniejszego recyklingu i ograniczenia składowania odpadów. Ich celem jest też promowanie idei gospodarki o obiegu zamkniętym. Sprawdź, jak przygotować się do zmian!
Artykuł omawia nowe przepisy, które wejdą w życie w 2025 roku, dotyczące selektywnej zbiórki odpadów budowlanych, w tym obowiązkową segregację na sześć frakcji. Zawiera również informacje o obowiązkach przedsiębiorców, inwestorów i samorządów oraz o ryzyku związanym z niewłaściwą segregacją. Artykuł podpowiada, jak przygotować się do zmian, w tym poprzez wynajem kontenerów i przeszkolenie pracowników, aby spełnić nowe regulacje.
Co zmieniają nowe przepisy dotyczące odpadów budowlanych?
Wraz z nowym rokiem w Polsce wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące gospodarki odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi. Regulacje nakładają obowiązek selektywnej zbiórki odpadów. Mają na celu uproszczenie i usprawnienie procesu segregacji.
Najważniejsze zmiany obejmują:
- obowiązkową selektywną zbiórkę odpadów budowlanych – firmy i inwestorzy muszą segregować odpady budowlane na co najmniej sześć frakcji: beton, drewno, metale, tworzywa sztuczne, odpady niebezpieczne oraz inne,
- ograniczenie składowania odpadów – priorytetem stanie się odzysk i recykling materiałów, dlatego odpady, które nie będą odpowiednio segregowane, mogą być odrzucane przez firmy zajmujące się ich odbiorem,
- nowe obowiązki dokumentacyjne – inwestorzy oraz przedsiębiorcy będą musieli prowadzić szczegółową dokumentację dotyczącą gospodarki odpadami (m.in. raportowanie ilości, rodzaju i sposobu zagospodarowania odpadów),
- możliwość przekazania odpadów do segregacji poza miejscem ich wytworzenia – wytwórcy odpadów mają możliwość przekazania ich innemu uprawnionemu podmiotowi, który przejmie obowiązek ich wysegregowania poza miejscem ich powstania; należy jednak pamiętać, że przekazanie nie zwalnia całkowicie wytwórcy z odpowiedzialności za wykonanie obowiązku segregacji,
- solidarna odpowiedzialność za segregację odpadów – dotyczy ona m.in. wytwórcy odpadów i kolejnego posiadacza,
- dofinansowanie na usuwanie nielegalnych składowisk odpadów – możliwość przekazania organom administracji środków finansowych z rezerwy celowej budżetu państwa na usuwanie nielegalnie zdeponowanych odpadów, będących zagrożeniem dla życia, zdrowia ludzi lub środowiska (charakter epizodyczny i będzie obowiązywał w latach 2025-2027).
Kto jest zobowiązany do przestrzegania nowych przepisów?
Nowe przepisy dotyczące selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych w głównej mierze skierowane są do przedsiębiorców w branży budowlanej, inwestorów, jednostek samorządu terytorialnego oraz firm zajmujących się gospodarką odpadami.
Niemniej jednak, w określonych sytuacjach mogą również dotyczyć osób fizycznych. Osoby fizyczne, które wykonują remonty swoich domów lub mieszkań, będą teraz zobowiązane do oddawania odpadów budowlanych w sposób umożliwiający ich późniejszą segregację.
Przepisy przewidują, że obowiązek szczegółowej segregacji będzie w dużej mierze realizowany przez firmy odbierające odpady lub inne uprawnione podmioty. Natomiast osoby prywatne muszą zapewnić prawidłowe przekazanie odpadów do odpowiednich punktów.
Jak przygotować się do nowych zasad?
Na początku konieczne jest określenie, które rodzaje odpadów będą powstawać podczas realizacji danego projektu oraz jakie są możliwości ich recyklingu. Jeszcze zanim rozpoczną się prace, konieczne będzie przygotowanie planu gospodarowania odpadami. Warto zastanowić się nad tym, jakie frakcje odpadów będą powstawać? Ile miejsca będzie potrzebne na ich przechowywanie? Które podmioty zajmujące się recyklingiem lub utylizacją odbiorą odpady?
Ogromnym wsparciem w dostosowaniu się do nowych regulacji jest też wynajem kontenera. Pozwala to na wygodne i uporządkowane gromadzenie odpadów na placu budowy oraz ich wstępną segregację na wymagane frakcje. Kontenery wielokomorowe dodatkowo usprawniają ten proces, a profesjonalne firmy zapewniają transport i zgodną z prawem utylizację.
Kolejną ważną kwestią jest przeszkolenie pracowników w zakresie nowych zasad selekcji odpadów. To pozwoli im lepiej zrozumieć, które odpady powinny być segregowane do poszczególnych frakcji. Dzięki temu można uniknąć błędów w segregacji.
Istotne jest też regularne monitorowanie segregacji oraz współpraca z firmami zajmującymi się odpadami. Należy bowiem pamiętać, że choć przekazanie odpadów profesjonalnym podmiotom spełnia wymogi regulacji, to jednak wytwórca wciąż częściowo odpowiada za właściwe zarządzanie nimi.
Jakie ryzyko niesie za sobą ignorowanie nowych regulacji?
Ignorowanie nowych wymogów może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wysokich kar finansowych i odpowiedzialności prawnej. W określonych przypadkach może mieć miejsce nawet wstrzymanie inwestycji. Poza tym brak zgodności z przepisami prawa wpływa niekorzystnie na wizerunek firmy.
Żeby uniknąć tych problemów, skontaktuj się z nami. Dostarczymy kontener we wskazane miejsce! Oferujemy też wsparcie w wywozie odpadów. Działamy na terenie Warszawy i okolic.
krymar.szczerba@gmail.com 512 280 610 lub 798 652 086