Gdy sąsiedzi wrzucają swoje śmieci do mojego kontenera na gruz – co robić? Jak nie płacić za cudze odpady?
- Kontenery na gruz
Remont mieszkania lub domu prawie zawsze generuje spore ilości odpadów, w tym gruzu. Takich okołobudowlanych odpadów nie można wyrzucać do zwykłych koszy na śmieci. Zamówienie odpowiedniego pojemnika na odpady zwykle jest więc koniecznością. Ale skoro kontener na gruz jest niezbędny, to jak może powodować jakiekolwiek problemy? Kłopot zaczyna się wtedy, gdy Twój kontener staje się koszem na śmieci dla sąsiadów czy przechodniów. Sprawdź, dlaczego nawet kilka nadprogramowych przedmiotów czy worków na śmieci może Cię słono kosztować i jak tego uniknąć.
Kontener na gruz – kiedy może być problemem?
O ile postawienie kontenera na własnym, ogrodzonym podwórku nie przysparza problemów, to już ustawienie go pod blokiem (nawet na zamkniętym osiedlu) może stać się nie lada wyzwaniem. Niestety nagminne są sytuacje, kiedy w kontenerach na gruz lądują worki na śmieci ze zwykłymi odpadami domowymi, stare meble, które czekały w komórkach na lepsze czasy, a nawet zużyte opony, przeterminowane farby czy opakowania po sprzęcie (w tym styropianowe). Co więcej, gdy w danym bloku czy na osiedlu równocześnie ma miejsce kilka remontów, co „sprytniejsi” sąsiedzi próbują czasem zaoszczędzić i podrzucają swoje odpady do kontenerów innych mieszkańców. Trochę tu, trochę tam i problem z głowy. W końcu kontenery są duże, więc w czym problem? Nikt nie zauważy kilku dodatkowych odpadów, prawda?
Niestety, zarówno nadprogramowe ilości gruzu budowlanego, jak i wrzucanie do kontenerów przedmiotów, które nie powinny się w nim znaleźć, mogą Cię dużo kosztować. Sprawdźmy dlaczego.
Może Cię zainteresować:
- Czego nie wolno wyrzucać do worków Big Bag i dlaczego?
- Odpady budowlane – co z nimi zrobić? Jak wynająć kontener na gruz?
„Współudział” sąsiadów – dlaczego ich wkład może Cię słono kosztować?
Po pierwsze, gdy odpadów w kontenerze robi się za dużo, zaczyna brakować miejsca na odpady generowane w Twoim mieszkaniu czy domu. Musisz więc zamówić dodatkowy zbiornik, albo zapłacić za nadprogramową ilość odpadów.
Po drugie, jeśli w kontenerze znajdą się odpady, których nie zgłosiłeś/aś do firmy zajmującej się wywozem gruzu i śmieci, prawdopodobnie trzeba będzie za to zapłacić. Co gorsza, jeśli w zbiorniku wylądują odpady niedozwolone – np. odpady niebezpieczne, takie jak azbest – firma może odmówić odbioru odpadów, a za każdy dzień przedłużenia wynajmu kontenera, zostanie naliczona dodatkowa opłata.
Po trzecie zdarza się, że sąsiedzi ustawiają worki ze śmieciami pod kontenerami na gruz. Mają „czyste sumienie”, bo przecież nie wrzucili niedozwolonych śmieci do środka, tylko ustawili je obok. A co to za problem, żeby przy wywozie gruzu ktoś „przy okazji” zabrał kilka worków na śmieci? Niestety dla Ciebie taka sytuacja jest problematyczna, ponieważ możesz otrzymać mandat za zaśmiecanie przestrzeni. Tak, śmieci pozostawione w okolicy Twojego kontenera, stają się Twoją odpowiedzialnością.
A zatem, co zrobić, żeby nie płacić za cudze odpady? Mamy kilka propozycji.
Jak nie płacić za śmieci sąsiadów? Rozwiązania
Propozycja 1. Zamów zamykany kontener
Kryte kontenery są wyposażone w zamykane od góry włazy, które można zabezpieczyć kłódką. Dzięki temu dostęp do nich będą mieć tylko upoważnione osoby. Oczywiście nie zabezpieczy Cię to w pełni przed pozostawianiem śmieci pod Twoim kontenerem, ale jeśli jego zawartość będzie nieznana (i chroniona), to może nie będzie zachęcać sąsiadów do podrzucania Ci kukułczych jaj.
Propozycja 2. Zamów kontener na określony czas – niech nie stoi pusty
Im dłużej kontener będzie stać pod Twoim blokiem, tym bardziej wzrosną szanse na to, że zapełni się nie Twoimi odpadami. Poza tym, jeśli zamówisz go za szybko, będzie stać pusty (i zachęcać innych do zapełnienia go śmieciami). Zamów więc zbiornik wtedy, kiedy będzie najbardziej potrzebny i wówczas, gdy będziesz systematycznie zapełniać go dużą ilością odpadów każdego dnia (albo gdy będziesz pozbywać się odpadów wielkogabarytowych).
Propozycja 3. Zamów worek Big Bag
Worki Big Bag to alternatywa dla kontenerów. Są mniejsze (ale i tak mieszczą duże ilości gruzu i innych odpadów – nawet do 2 ton!), zajmują więc mniej miejsca niż kontenery i można ustawić je w nieco bardziej ustronnych miejscach. Nie rzucają się też tak bardzo w oczy, a ich mniejsza objętość może nie być aż tak dużą zachętą dla sąsiadów (w mniejszym worku dodatkowe odpady będą bardziej widoczne).
Worki Big Bag sprawdzą się m.in. wtedy, gdy odpady będziesz wyrzucać z różną częstotliwością. Możesz zamówić jeden worek, a potem kolejny, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat worków, zapraszamy tutaj: Zalety worków na gruz – kiedy lepiej wybrać worek Big Bag zamiast kontenera?.
A jeśli jesteś z Warszawy lub okolic i chcesz wynająć kontener czy worek, zapoznaj się z naszą ofertą na wywóz gruzu i odpadów. Tutaj możesz wygodnie i szybko zamówić wybraną usługę.