Blog

Hero

Zalety worków na gruz – kiedy lepiej wybrać worek big bag zamiast kontenera? 

29 maja 2023
 • Kontenery na gruz
worki na gruz BigBag

Worki big bag są świetną alternatywą dla kontenerów na gruz – zwłaszcza jeśli dysponujesz ograniczonym miejscem przed budynkiem albo planujesz remont na mniejszą skalę. Możesz je wykorzystać do składowania odpadów budowlanych, które nie są kwalifikowane jako odpady niebezpieczne. Sprawdź, kiedy lepiej postawić na big bag, a kiedy zdecydować się na kontener.

Czym są worki big bag i do czego je wykorzystywać?

Big bag (czyli z angielskiego po prostu „duży worek”) to jedno z rozwiązań, które wykorzystuje się podczas remontów czy na placach budowy do składowania, a potem wywozu odpadów budowlanych. Worki Big Bag są wykonane z bardzo wytrzymałej i solidnej tkaniny polipropylenowej, która znosi bardzo duże obciążenia. Do worka big bag można załadować nawet 1-2 ton gruzu i innych odpadów budowlanych (pojemność worka to 1m3).

W worku umieścisz m.in.: zmieszany gruz (ceramikę, beton, cegły), złom, drewno (także ze stolarki okiennej i drzwiowej), wełnę mineralną, styropian, tynki, piasek i ziemię, a także tapety, kartony czy folie malarskie. 

Wskazówka! Czego nie wrzucać do worków big bag i kontenerów na gruz?

Wszelkich odpadów niebezpiecznych, a także materiałów, które powinny być recyklingowane w ściśle określony sposób. Są to m.in.: azbest i eternit, chemikalia, farby i oleje, opony, akumulatory i części samochodowe, odpady medyczne i odpady zielone. 

Kiedy wybrać worek big bag?

Worki na gruz często są dostarczane pod wskazany adres szybciej niż kontenery. Mają mniejszą objętość i są lekkie, dlatego zdecydowanie łatwiej znaleźć dla nich miejsce przed budynkiem. Ta informacja powinna być dla Ciebie szczególnie istotna, jeśli planujesz np. remont lokalu w centrum miasta, na osiedlu mieszkaniowym lub w innym miejscu, w którym ogranicza Cię przestrzeń i postawienie dużego kontenera na gruz mogłoby być kłopotliwe. Worek na gruz będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, jeśli podczas remontu czy budowy nie wygenerujesz dużych ilości odpadów budowlanych, a także odpadów o dużych gabarytach. 

Dużą zaletą worków typu big bag jest ich cena – niższa niż cena nawet najmniejszego kontenera. 

Kiedy zdecydować się na kontener?

Kontenery na gruz wykonane są z wytrzymałej blachy stalowej. To bardzo mocne i solidne pojemniki, dostępne w różnych rozmiarach. Do wyboru masz kontenery o pojemności np. 2, 3, 5, 7 czy nawet 9 i 18 ton (podczas tradycyjnych remontów mieszkań i domów wykorzystuje się najczęściej kontenery o pojemności od 2 do 7 ton). Możesz wybierać też spośród kontenerów otwartych i zamykanych. 

Do kontenera możesz wrzucać odpady o różnych gabarytach i kształtach, bez obawy o jego uszkodzenie. Zmieścisz do niego więcej gruzu i innych odpadów niż do worka big bag, dlatego, jeśli planujesz duży remont i prace rozbiórkowe w większym zakresie, lepiej będzie postawić na kontener (pod warunkiem że przed budynkiem jest wystarczająco dużo miejsca, by ustawić worek i nie utrudniać przejazdu czy zastawiać miejsca).

Big bag czy kontener? Podsumowanie. 

Worek big bag wybierz, gdy:

 • planujesz mniejszy remont mieszkania lub domu albo remont pojedynczych pomieszczeń, 
 • nie masz wystarczająco dużo miejsca na ustawienie kontenera, 
 • chcesz wydać mniej pieniędzy.

Postaw na kontener, jeśli:

 • szykuje się duży remont i dużo prac rozbiórkowych, 
 • chcesz mieć swobodę w wyrzucaniu odpadów o różnych rozmiarach i kształtach,
 • masz wystarczająco dużo miejsca na ustawienie kontenera.

Jak zamówić worek big bag?

Żeby zamówić worek big bag, musisz:

 1. Znaleźć firmę z Twojej okolicy, zajmującą się dostarczaniem worków i wywozem odpadów. Jeśli szukasz firmy działającej w Warszawie i województwie mazowieckim, zapraszamy do kontaktu z nami.
 2. Ustal, jakie odpady możesz wrzucać do worka.
 3. Wyznacz miejsce, w którym stanie worek (Ważne! Jeśli chcesz ustawić worek na terenie, który nie należy do Ciebie – np. przed blokiem, przy chodniku czy ulicy – musisz uzyskać zgodę gminy, spółdzielni czy wspólnoty i dowiedzieć się, w którym miejscu dozwolone będzie ustawienie worka).
 4. Umów się na konkretny dzień dostarczenia worka oraz na termin jego odbioru.

Co się dzieje po zapełnieniu worka na gruz? Kto odbiera odpady?

Jeśli skorzystasz z naszych usług, wystarczy, że umówisz się z nami na konkretny dzień, a my zabierzemy od Ciebie worek wypełniony gruzem czy innymi odpadami budowlanymi – problem utylizacji odpadów będziesz mieć z głowy.

Ustawienie pod budynkiem worka lub kontenera na gruz to wygodne rozwiązanie, które pozwala Ci w sposób zgodny z prawem zutylizować odpady budowlane. Same worki big bag są wystarczająco wytrzymałe, by pomieścić w nich ciężki gruz i inne odpady powstające podczas remontu. W Krymar zapewniamy Ci elastyczność oraz wygodę w procesie zarządzania odpadami.

Inne aktualności z tej kategorii

worki na gruz BigBag
21 lutego 2023
 • Wywóz gruzu

Wywóz gruzu, worki Big Bag Warszawa Wilanów

Wilanów, prestiżowa dzielnica Warszawy, słynie z dbałości o swoje otoczenie i zaangażowania mieszkańców w zachowanie czystości i estetyki. W kontekście licznych remontów i prac modernizacyjnych, […]

Czytaj więcej

Lokalizacje w Warszawie (wszystkie dzielnice) i okolicach: