Blog

Hero

Co zrobić ze zużytymi oponami?

2 stycznia 2024
  • Bez kategorii
zużyte opony śmietnik

Opony, które ulegają zużyciu, stają się często dla kierowców kłopotem. Co z nimi zrobić? Nie można przecież wyrzucić ich ani do odpadów komunalnych, ani na wysypiska, ani  tym bardziej (!) do lasu. Co więcej, prawo nakazuje, by wszystkie opony zostały poddane recyklingowi. Co więc zrobić? Sprawdźmy, gdzie oddać zużyte opony i później się z nimi dzieje? 

Warto wiedzieć! Zakaz wyrzucania opon do kontenerów na śmieci i osiedlowych śmietników jest regulowany ustawą z 27 kwietnia 2001 roku o odpadach.

Dlaczego nie można wyrzucić opon do śmietnika?

Opony rozkładają się bardzo długo – potrzebują do tego nawet 80-100 lat! Nie mogą być więc składowane na wysypiskach m.in. ze względów logistycznych. Zalegające stosy starych opon byłyby niebezpieczne dla środowiska i szybko wyczerpałyby dostępną przestrzeń.

Warto wiedzieć! Rocznie na świecie produkuje się ponad 20 milionów ton opon samochodowych, a w samej Polsce ponad 180 tysięcy ton.

Czy opony można wrzucić do kontenera na gruz?

Opony są jednym z tych rodzajów odpadów, których nie możesz umieścić w kontenerze na gruz. Firmy zajmujące się wywozem odpadów remontowo-budowlanych nie przyjmują też odpadów takich jak:

  • Eternit i azbest oraz odpadów, które je zawierają. Są one szkodliwe dla zdrowia i środowiska.
  • Chemikalia, takie jak rozpuszczalniki, substancje żrące itp.
  • Farby, lakiery czy oleje.
  • Akumulatory i części samochodowe.
  • Odpady medyczne, takie jak leki czy opakowania po lekach.
  • Odpady zielone – gałęzie, liście i inne odpady związane z roślinnością.

Czy opony można oddać do wulkanizatora lub warsztatu samochodowego?

Nie ma takiego prawa, które nakładałoby na punkty wulkanizacyjne czy warsztaty samochodowe obowiązek przyjmowania starych opon. Wiele miejsc oferuje jednak takie usługi, odpłatnie. Zwykle jest to koszt od kilku do kilkunastu złotych za jedną oponę.

Gdzie bezpłatnie oddać stare, zużyte opony?

Bez ponoszenia żadnych opłat zużyte opony możesz oddać do Punktu Selektywnego Zbierania  Odpadów Komunalnych (PSZOK). Warto jednak wiedzieć, że i tutaj spotkasz się z pewnymi ograniczeniami. 

W ciągu roku jedna osoba może oddać bezpłatnie od 4 do 8 sztuk opon, w zależności od zasad obowiązujących w danym regionie Polski. Poza tym Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów nie przyjmą opon do pojazdów rolniczych ani ciężarowych. Takie należy przekazać wyspecjalizowanej firmie zajmującej się utylizacją.

Warto wiedzieć! Mobilne PSZOK-i! Niektóre Punkty Selektywnego Zbierania odpadów oferują możliwość odebrania opon ze wskazanego adresu – dzięki temu nie trzeba martwić się o transport ogumienia. 

Co się dzieje ze zużytym ogumieniem?

Bieżnikowanie opon 

Zużyte opony możesz poddać bieżnikowaniu. Jest to zabieg jednorazowy, jednak umożliwia przedłużenie życia ogumienia. Cały proces polega na usunięciu starego bieżnika i nałożeniu na oponę nowego – na gorąco lub na zimno. Opony po bieżnikowaniu są tak samo funkcjonalne jak nowe. 

Co ciekawe, część opon oddanych do utylizacji również jest poddawana bieżnikowaniu i ponownie wraca na rynek w dużo niższej cenie. 

Recykling opon 

Producenci opon muszą odzyskiwać 75% wyprodukowanego przez siebie ogumienia. Takim procesem zajmuje się m.in. Centrum Utylizacji Opon, które zbiera zużyte opony z PSZOK-ów, punktów wymiany opon czy warsztatów samochodowych. 

W procesie recyklingu zużyte opony można rozłożyć do pierwotnej postaci (do surowców, z których zostały wyprodukowane). Następnie wytwarza się z nich nowe produkty. Jest to tzw. recykling materiałowy lub surowcowy.

Materiały uzyskane w wyniku recyklingu surowcowego opon wykorzystuje się m.in.:

  • Do produkcji elementów zawierających gumę, takich jak uszczelki, dywaniki samochodowe, wycieraczki, materiały izolacyjne, maty czy podkładki tarasowe.
  • Do budowy dróg oraz produkcji podkładów kolejowych.
  • Do produkcji i wzmacniania betonu.
  • W infrastrukturze sportowej i rekreacyjnej, do produkcji nawierzchni placów zabaw czy boisk.
  • W poligrafii. 

Drugim sposobem recyklingu opon jest odzysk energetyczny. W tym procesie opony są spalane w specjalnie przystosowanych do tego piecach i wykorzystywane przede wszystkim podczas produkcji cementu portlandzkiego (ważnego składnika betonu).

Ponowne wykorzystanie całych opon

Opony w całości (bez poddawania ich procesowi recyklingu) są wykorzystywane m.in. w budownictwie lądowym i wodnym – do budowania barier ochronnych. Na niewielką skalę wykorzystuje się je też np. w domach czy na działkach, bo aranżacji kwietników czy huśtawek. 

Podsumowując, prawidłowa utylizacja opon jest ważna z wielu powodów, m.in. dlatego, że można wykorzystać je ponownie na różne sposoby i tym samym zadziałać na korzyść środowiska. Oddanie starego ogumienia nie jest trudne – mamy nadzieję, że dzięki naszemu wpisowi wiesz, co zrobić ze zużytymi oponami. 

Inne aktualności z tej kategorii

wywóz gruzu kontenery na gruz marki
26 lipca 2023
  • Kontenery na gruz

Kontenery na gruz Marki

Wywóz gruzu i wynajem kontenerów w Markach. Bez względu jakiego typu prace budowlane czy remontowe masz w planach, jedno jest niezmiennym faktem – na terenie […]

Czytaj więcej

Lokalizacje w Warszawie (wszystkie dzielnice) i okolicach: