Blog

Hero

Czego nie wolno wyrzucać do worków BigBag i dlaczego?

27 czerwca 2023
 • Kontenery na gruz
worek na gruz bigbag

Odpady remontowo-budowlane to problem, z którym mierzy się każdy, kto przeprowadza remont, buduje dom czy budynek gospodarczy. Nie unikną go także osoby, które decydują się na rozbiórkę wybranych elementów architektury. Jak sobie z nim poradzić? Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest wynajem kontenera i wywóz gruzu. Na popularności zyskują również worki na gruz, czyli worki BigBag. Czy stanowią dobrą alternatywę dla tradycyjnych kontenerów? Jakie są ich ograniczenia i czego nie można do nich wyrzucać? O tym wszystkim opowiemy w poniższym artykule.

Worek BigBag – co to jest?

BigBag to worek o niewielkich wymiarach – 1m x 1m x 1m – przeznaczony do zbierania i transportu odpadów budowlanych. Wykonany jest z polipropylenu – syntetycznego materiału, który wyróżnia się wyjątkową odpornością na uszkodzenia mechaniczne

Chociaż BigBag wydaje się niepozorny – zwłaszcza w porównaniu do stalowych kontenerów na gruz – charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością. Dzięki temu może zostać załadowany nawet 1,5 tony gruzu i innych śmieci pochodzących z remontu lub budowy. 

Wszystko to sprawia, że Big Bag doskonale sprawdza się na niewielkich budowach i przy drobnych remontach, obejmujących pojedyncze pomieszczenia lub kawalerki o symbolicznym metrażu.

Dlaczego warto wybrać worek BigBag?

Worek BigBag może z powodzeniem zastępować małe kontenery na gruz. Jego ładowność nieznacznie tylko ustępuje kontenerowi stalowemu o pojemności 2 metrów sześciennych (ładowność kontenera to 2 tony). Jednocześnie niewielkie wymiary worka sprawiają, że jest on ustawny i doskonale sprawdza się on wszędzie tam, gdzie ilość miejsca na odpady jest ograniczona. Podobnie jak w przypadku kontenerów, worek na gruz może zostać ustawiony na terenie podwórka, pod blokiem czy na dziedzińcu kamienicy. 

Dzięki temu, że worki BigBag wykonany jest w estetyczny sposób, a przy tym jest niezwykle kompaktowy, nie zakłóca krajobrazu i nie rzuca się nadmiernie w oczy. To szczególnie ważne wtedy, gdy pojemnik na odpady remontowo-budowlane ma znajdować się na terenie części wspólnych.

Worki na gruz wyposażone są w funkcjonalne uchwyty, dzięki czemu można transportować je np. wózkiem widłowym. 

Co można wyrzucać do worka BigBag a czego należy unikać?

Worki Big Bag można zapełniać odpadami remontowo-budowlanymi. Nie tylko gruzem (do którego zalicza się beton, czerwona cegła), ale również:

 • tynk usunięty ze ścian lub sufitów,
 • drewno – boazerie, deski podłogowe, szalunki,
 • ceramikę – płytki ceramiczne, armaturę łazienkową,
 • styropian, 
 • szkło,
 • złom,
 • opakowania po materiałach budowlanych, folie malarskie,
 • papier, opakowania kartonowe,
 • ziemię i odpady zielone.

Ograniczenia w zakresie zawartości worków BigBag dotyczą przede wszystkim materiałów niebezpiecznych, wymagających specjalistycznej utylizacji w PSZOK. Zalicza się do nich:

 • Chorobotwórcze materiały budowlane, takie jak azbest czy eternit.
 • Materiały, które zagrażają środowisku naturalnemu, takie jak papa i wełna mineralna.
 • Odpady medyczne, zwierzęce, środki chemiczne.
 • Elektrośmieci, czyli niepotrzebne lub uszkodzone urządzenia elektroniczne. 

Dlaczego tego typu odpadów nie można umieszczać w workach Big Bag? Niebezpieczeństwo związane jest przede wszystkim z potencjalnym skażeniem lub uszkodzeniem środowiska, w którym materiały są utylizowane

Inne aktualności z tej kategorii

worki bigbag na gruz
6 grudnia 2023
 • Kontenery na gruz

Worki Big Bag a ekologia

Branża budowlano-remontowa nie jest bez wpływu na środowisko naturalne. Warto więc zmniejszać emisję gazów cieplarnianych oraz redukować ilość odpadów tam, gdzie to możliwe. Sprawdź, jak […]

Czytaj więcej

Lokalizacje w Warszawie (wszystkie dzielnice) i okolicach: