Odpady budowlane – co z nimi zrobić? Jak wynająć kontener na gruz?
- Kontenery na gruz
Gruz, który powstaje w czasie remontu lub budowy nie nadaje się do zutylizowania razem ze standardowymi odpadami bytowymi gospodarstw domowych. Każdy inwestor musi we własnym zakresie oddać go do utylizacji i ponieść tego koszty. Żeby pozbyć się gruzu z mieszkania, domu lub placu budowy, możesz wynająć kontener na gruz, razem z usługą jego wywiezienia. Sprawdź, co zrobić z odpadami budowlanymi, jak wynająć kontener i co możesz do niego wrzucać.
Kiedy potrzebny jest kontener na gruz?
Odpadów budowlanych nie możesz wrzucać do osiedlowych pojemników na śmieci (nawet do kontenera na odpady zmieszane), ani oddawać ich w ramach umowy na odbiór śmieci. Zwykle kłopotliwe jest też oddanie ich do PSZOK-ów (Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Dlaczego?
- Po 1. z uwagi na ich wagę i objętość. Odpady budowlane są duże i ciężkie, często mają też ostre krawędzie. Trudno jest przewieźć je samodzielnie do wybranego punktu. W dodatku każdy punkt przyjmuje jednorazowo ograniczoną ilość odpadów.
- Po 2. ze względu na ich skład. Chociaż każdy PSZOK powinien przyjąć gruz, to jednak nie może on być zmieszany z innymi odpadami.
Żeby prawidłowo zutylizować odpady budowlane, najlepiej jest wynająć kontener na gruz lub worek big bag, razem z usługą wywozu odpadów. Możesz zatrudnić do tego firmę zajmującą się gospodarowaniem odpadami budowlanymi i wielkogabarytowymi, taką jak nasza. Zobacz poniżej, co obejmuje usługa wynajęcia kontenera oraz wywozu odpadów, a także jak krok po kroku zamówić kontener i przygotować na niego miejsce.
Co obejmuje usługa wynajęcia kontenera i wywozu śmieci?
W ramach tej usługi w umówiony dzień podstawiamy na plac budowy – lub pod Twój dom czy blok – kontener na odpady budowlane. Czas, na jaki wynajmujemy kontener, jest uzależniony od indywidualnych ustaleń. Możemy na przykład ustalić cenę za określoną liczbę dni, ale jeśli wystąpią opóźnienia i będziesz potrzebować kontenera na dłużej, umówimy się na opłatę za przedłużenie usługi.
Gdy kontener będzie gotowy do zabrana, przyjedziemy po niego i zabierzemy go razem z jego zawartością. A Ty będziesz mieć czyste sumienie i spokojną głowę, że odpady z budowy czy remontu zostaną w odpowiedni sposób zutylizowane.
Jak wybrać i wynająć kontener? Krok po kroku
Przede wszystkim znajdź firmę, która działa w Twojej okolicy. Im bliżej Ciebie będzie zlokalizowana, tym mniej zapłacisz. W Krymar zajmujemy się wynajmem kontenerów i wywozem śmieci oraz odpadów budowlanych w Warszawie i jej okolicach. Działamy na obszarze sięgającym od Warszawy do m.in. Wołomina, Piaseczna, Nowego Dworu Mazowieckiego czy Otwocka i innych okolicznych miejscowości w województwie mazowieckim.
Żeby skontaktować się z nami, wystarczy zadzwonić pod nr 512 280 610 lub 692 196 228, albo napisać maila na adres: krymar.szczerba@gmail.com. Tutaj znajdziesz mapkę dojazdu do naszej siedziby, a tutaj mapkę z obszarem, na którym działamy.
Co robić dalej? Kolejne kroki znajdziesz poniżej.
Wybierz rozmiar i rodzaj kontenera
Jaki rozmiar powinien mieć pojemnik na gruz?
Możesz samodzielnie dopasować wielkość kontenera do swoich potrzeb, albo podać nam lub innej firmie zajmującej się wywozem gruzu informacje, które pozwolą wybrać optymalne rozwiązanie. Przydane są informacje, takie jak: wielkość domu lub mieszkania, liczba pomieszczeń, zakres wykonywanych prac (np. czy będą burzone ściany i skuwane kafle) oraz wyposażenie, które znajduje się w remontowanych wnętrzach. Im więcej szczegółów podasz, tym dokładniej dopasujemy wielkość i rodzaj kontenera do Twoich potrzeb.
Wskazówka! Jeśli zamówisz za mały kontener, będziesz mieć kłopot z utylizacją całego gruzu. Jeśli zamówisz za duży – niepotrzebnie zapłacisz za niego więcej. Warto więc dobrze wybrać wielkość pojemnika na gruz. Rozmiary kontenerów na gruz sprawdzisz tutaj.
Kontener otwarty czy zamknięty?
Najpopularniejszym rodzajem kontenera na odpady budowlane jest kontener otwarty. Brak zamknięcia od góry ułatwia wrzucanie do niego ciężkiego gruzu czy odpadów o dużych gabarytach. Z kolei kontener zamknięty jest wyposażony w zamykane od góry włazy. Drugie rozwiązanie polecamy Ci wówczas, jeśli kontener ma stać przez dłuższy czas na budowie albo na ulicy przed blokiem – dzięki temu osoby nieupoważnione nie będę wrzucać do środka własnych śmieci.
Ustal, co możesz wrzucać do kontenera
Zanim zamówisz kontener, ustal z firmą, co możesz do niego wrzucać, a także, czy planujesz wyrzucać sam gruz, czy może odpady mieszanie.
W naszej firmie przyjmujemy różne rodzaje odpadów budowlanych, w tym ceramikę, beton, cegły, złom, drewno (także stolarkę drzwiową, okienna i deski), wełnę mineralną, tynki, styropian, piach i ziemię, worki i wiadra po cemencie, a także inne materiały remontowe, takie jak tapety, kartony, folie malarskie, płyty karton-gips. Odbieramy wszelkie odpady, które nie są uznawane za niebezpieczne. Tutaj sprawdzisz, jakich odpadów nie można wrzucać do kontenerów.
Wyznacz miejsce, w którym stanie kontener
Jeśli ustawiasz kontener na prywatnym terenie: nie musisz mieć na to pozwolenia. Wybierając miejsce, zwróć tylko uwagę, by kontener nie utrudniał wjazdu na posesję ani pracy ekipie budowlanej czy remontowej. Nie stawiaj też kontenera w zbyt dużej odległości od domu.
Jeśli chcesz ustawić kontener przed blokiem, kamienicą czy na innym terenie, który nie należy do Ciebie: prawdopodobnie będziesz potrzebować na to pozwolenia gminy (np. gdy kontener ma stanąć przy chodniku czy ulicy) albo wspólnoty lub spółdzielni (np. jeśli mieszkasz w bloku na zamkniętym osiedlu). Odpowiedni organ wskaże Ci miejsce, w którym możesz ustawić pojemnik na odpady.
Co dalej? Umów się na konkretny dzień, w którym dostarczymy kontener pod wskazany adres. Po upływie ustalonego czasu albo gdy kontener będzie pełny, przyjedziemy i zabierzmy go razem z całą zawartością. A Ty problem odpadów budowlanych będziesz mieć z głowy.