Blog

Hero

Od czego zależy cena wywozu gruzu i odpadów remontowo-budowlanych?

25 października 2023
  • Kontenery na gruz
kontener na gruz i odpady budowlane

Wynajem kontenera lub worka na gruz jest nieodłącznym elementem każdego remontu (a przynajmniej takiego, przy którym generuje się spore ilości ciężkich, nieforemnych czy wielkogabarytowych odpadów, których nie można wyrzucić do zwykłych pojemników na śmieci). Warto więc już na etapie planowania prac uwzględnić taki wydatek w kosztorysie. Sprawdź, co wpływa na cenę wywozu odpadów i zobacz, jak obniżyć koszty takiej usługi. 

Wywóz gruzu i odpadów – co wchodzi w skład tej usługi?

Gdy zamawiasz usługę wywozu gruzu i innych odpadów remontowo-budowlanych, możesz oczekiwać, że firma zajmująca się podstawianiem kontenerów czy worków:

  • Przywiezie wybrany kontener lub worek Big Bag we wskazane miejsce i ustawi tam, gdzie jej to zlecisz – tak, by nie stanowiło to zagrożenia ani niedogodności dla Ciebie, innych mieszkańców czy przechodniów. 
  • Odbierze pełny kontener po upływie ustalonego czasu (Ważne! Istnieje oczywiście możliwość przedłużenia czasu wynajmu kontenera czy worka).
  • Dokona bezpiecznej, zgodnej z przepisami utylizacji odpadów. 

Taka usługa zmniejsza więc Twoje obowiązki do niezbędnego minimum. Możesz spać spokojniej – jeden problem masz z głowy. 

Może Cię zainteresować: Odpady budowlane – co z nimi zrobić? Jak wynająć kontener na gruz?

A teraz sprawdźmy, co wpływa na cenę wynajmu kontenera lub worka i wywozu odpadów remontowo-budowlanych. 

Pojemność kontenera lub worka Big Bag 

Jednym z czynników, który wpływa na cenę wywozu gruzu, jest wielkość – a raczej pojemność – zbiornika na odpady. Z jednej strony, im więcej metrów sześciennych zmieści się do kontenera czy worka, tym wyższa będzie ogólna cena usługi. Z drugiej jednak – im większą pojemność będzie miał zbiornik, tym bardziej zmaleje cena za 1 m3. Jaki z tego wniosek? Przemyśl dobrze, na jakie rozwiązanie postawić. Nie zamawiaj za małego kontenera – gdy skończy się w nim miejsce, ale nie skończą się odpady w Twoim domu czy mieszkaniu, to zamówienie drugiego kontenera będzie dla Ciebie mniej opłacalne niż wynajęcie od razu zbiornika większych rozmiarów. Z drugiej strony, jeśli nie planujesz dużego remontu, nie zamawiaj największego kontenera – postaw na jeden z mniejszych lub na worek Big Bag. 

Wskazówka! Jakie opcje masz do wyboru i co wybrać?

Do składowania gruzu i innych odpadów remontowo-budowlanych możesz wykorzystać kontener otwarty, kontener zamknięty (z zamykanym od góry włazem) lub worek Big Bag. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety:

  • Kontener otwarty umożliwia wygodny załadunek odpadów, w tym także tych o niestandardowych kształtach i dużych gabarytach.
  • Jeśli kontener ma stać np. przez dłuższy czas przed blokiem czy na ulicy, polecamy Ci wybór kontenera zamkniętego, do którego będą miały dostęp tylko osoby upoważnione (nikt nie podrzuci swoich śmieci czy gruzu).
  • Jeśli planujesz niewielki remont (np. jednego pomieszczenia), postaw na worek Big Bag o pojemności 1 m3. Dużą zaletą worków jest brak limitu czasu na ich wynajem – możesz korzystać z jednego worka tak długo, jak chcesz i nic nie dopłacać. Worki są też, co prawda najmniejsze, ale najtańsze spośród dostępnych rozwiązań.

Sprawdź, jak wybrać kontener na gruz i odpady remontowo-budowlane oraz kiedy lepiej wybrać worek zamiast kontenera

Rodzaj odpadów a cena ich wywozu 

Cena wywozu odpadów jest też uzależniona od ich rodzaju oraz specyfiki. Najmniej zapłacisz za tzw. czysty gruz, czyli taki, który nie zawiera zanieczyszczeń ani materiałów innego pochodzenia.

Wyższy koszt będzie miała usługa wywozu odpadów zmieszanych, czyli np. gruzu zmieszanego z betonem czy cegłami, albo z materiałami, takimi jak drewno, szkło, styropian, wełna mineralna, tynki i inne odpady, które możesz wrzucać do pojemników. 

Ważne! Zanim zamówisz kontener lub worek, sprawdź, co możesz wrzucać do worków Big Bag i do kontenerów, a jakie materiały są niedozwolone. 

Lokalizacja – gdzie ma być podstawiony kontener lub worek?

Cena wynajmu pojemnika i wywozu odpadów jest uzależniona od lokalizacji, w której ma stanąć dany pojemnik. Im dalej należy go przetransportować, tym cena będzie wyższa.

Na naszej stronie w zakładce Cennik sprawdzisz zarówno ceny wynajmu kontenerów oraz worków wraz z podziałem na strefy, jak i lokalizacje, na terenie których działamy. 

Czas podstawienia kontenera

Cena całej usługi wywozu odpadów jest uzależniona także od czasu, na jaki zostaje wynajęty kontener. W Krymar wydłużyliśmy czas postoju kontenera aż do 2 tygodni – bez wpływu na cenę. A co z workami Big Bag? Wynajmując od nas worek, możesz korzystać z niego tak długo, jak tego potrzebujesz – bez limitu czasu. 

Podsumowując, cena wynajmu kontenera lub worka i wywozu gruzu jest uzależniona od kilku czynników – dla każdego inwestora może być więc inna. Podstawowe parametry, na podstawie których obliczamy koszty współpracy, są jednak jasne i czytelne. Dzięki temu możesz dokładnie ująć koszt takiej usługi w swoim kosztorysie. 

Inne aktualności z tej kategorii

zużyte opony śmietnik
2 stycznia 2024
  • Bez kategorii

Co zrobić ze zużytymi oponami?

Opony, które ulegają zużyciu, stają się często dla kierowców kłopotem. Co z nimi zrobić? Nie można przecież wyrzucić ich ani do odpadów komunalnych, ani na […]

Czytaj więcej

Lokalizacje w Warszawie (wszystkie dzielnice) i okolicach: