Blog

Hero

Odpady wielkogabarytowe – czym są i co z nimi zrobić?

1 września 2023
  • Kontenery na gruz
odpady wielkogabarytowe

Robisz generalny remont? Kupujesz mieszkanie, które trzeba opróżnić z mebli po poprzednim właścicielu? A może wymieniasz meble na nowe i chcesz pozbyć się starych? Jeśli tak, to stoisz też przed wyzwaniem: co zrobić z odpadami o dużych rozmiarach? Gdzie je wyrzucić i które odpady zaliczyć do tzw. wielkich gabarytów. Sprawdź, jak legalnie pozbyć się kłopotliwych śmieci.

Jakie odpady zaliczamy do wielkogabarytowych? 

Odpady wielkogabarytowe, nazywane potocznie gabarytami, to śmieci, które powstają w gospodarstwach domowych i – najprościej rzecz ujmując – nie mieszczą się w standardowych kontenerach na śmieci ustawionych na osiedlach czy w zabudowie jednorodzinnej. Powstają często m.in. w czasie remontów czy przeprowadzek, kiedy opróżniamy mieszkania lub domy ze starych mebli czy sprzętów. Do „gabarytów” zaliczamy m.in.:

  • meble i wyroby tapicerskie – łóżka, kanapy, fotele, szafy, stoły, krzesła, biurka itp.,
  • meble ogrodowe, wyposażenie ogrodów (np. duże donice),
  • skrzydła drzwi i okien,
  • dywany, wykładziny, materace, karnisze, duże lustra, deski do prasowania,
  • wózki dziecięce, foteliki samochodowe, rowery, duży sprzęt sportowy, duże zabawki (z wyłączeniem tych zawierających elektronikę).

Niedozwolone jest wyrzucanie odpadów wielkogabarytowych do śmietnika (chyba że administrator budynku na to zezwala i organizowane są wywozy „gabarytów”, ale o tym za chwilę), a porzucanie takich śmieci nielegalnie np. w lasach jest karalne. 

Co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi?

Z odpadami wielkogabarytowymi możesz postąpić w następujący sposób:

  • Oddać samodzielnie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) – takie punkty przyjmują nieodpłatnie kłopotliwe odpady, w tym także elektrośmieci i odpady niebezpieczne (np. chemikalia, opony, eternit i azbest, farby i oleje). Adresy PSZOK-ów znajdziesz na stronie Urzędu Gminy, Urzędu Miasta czy stacjonarnie w urzędach.
  • Składować w miejscu wskazanym przez administratora budynku – dowiedz się w administracji, gdzie i kiedy możesz ustawić odpady. Najczęściej wywóz takich odpadów odbywa się w konkretne dni miesiąca, często po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby przez mieszkańców. Zwykle odpady można ustawić dzień przed organizowanym wywozem. Jeśli nie mieszkasz w domu jednorodzinnym, informację o zbiórce odpadów wielkogabarytowych znajdziesz np. w harmonogramie udostępnionym przez gminę. W przypadku zabudowy jednorodzinnej odpady zostawia się zwykle przed posesją, uważając, by nie złamać zasad ruchu drogowego.

Duże odpady, które nie zaliczają się do „wielkich gabarytów” – co z nimi zrobić?

Niektóre odpady ze względu na ich rozmiar można byłoby uznać za odpady wielkogabarytowe, choć w rzeczywistości zaliczają się innej grupy. Mimo to – tak samo jak w przypadku opisanych wyżej odpadów wielkogabarytowych – nie można wyrzucać ich do koszy na śmieci. Sprawdź, co z nimi zrobić.

Elektrośmieci 

Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE). Takie popsute lub niepotrzebne urządzenia działające kiedyś na prąd czy baterie to np. pralki, lodówki, zamrażarki, telewizory, wzmacniacze, niektóre instrumenty muzyczne, narzędzia elektryczne itp. 

Gdzie oddać elektrośmieci? Możesz dostarczyć je bezpłatnie do PSZOK-u lub oddać do sklepu z elektroniką (niektóre miejsca przyjmują zużyte i stare sprzęty).

Ważne! Elektrośmieci mogą mieć też małe gabaryty. Nawet niedużych sprzętów, takich jak żelazka, odkurzacze, tostery, laptopy, smartfony, lampki, żarówki, akumulatory i części samochodowe czy zużyte baterie, nie można wyrzucać do pojemników na śmieci. 

Odpady poremontowe

Odpady poremontowe o dużych rozmiarach to np. styropian, wełna mineralna, drewno i deski, wanny, grzejniki, ceramika, beton, cegły, złom, piach i ziemia czy płyty gipsowo-kartonowe. Nie można wyrzucać ich do koszy na śmieci.

Gdzie oddać odpady poremontowe? Zwykle są one ciężkie i zajmują dużo miejsca, a do tego wymagają składowania w trakcie remontu. Trudno jest więc samodzielnie je zebrać i wywieźć na PSZOK. Wygodnym, bezpiecznym i legalnym sposobem jest zamówienie tzw. kontenera na gruz lub worka BIG BAG. W Krymar podstawimy kontener lub worek pod wskazany adres, a potem zabierzemy razem z całą zawartością. Tutaj sprawdzisz i przeczytasz więcej na temat odpadów budowlanych https://krymar.eu/odpady-budowlane-co-z-nimi-zrobic-jak-wynajac-kontener-na-gruz/, które można wrzucać do naszych kontenerów oraz worków.

Jeśli chcesz zrobić porządek z odpadami poremontowymi na terenie Warszawy i okolic, skontaktuj się z nami, a śmieci będziesz mieć z głowy.

Inne aktualności z tej kategorii

Remont mieszkania odpady budowlane
11 marca 2024
  • Bez kategorii

Jak przygotować się do remontu mieszkania?

Podpowiadamy, jak zaplanować remont, żeby cały proces przebiegł jak najłagodniej. Jak przygotować kosztorys, kiedy zamówić kontener na gruz, w jakiej kolejności wykonuje się kolejne prace […]

Czytaj więcej

Lokalizacje w Warszawie (wszystkie dzielnice) i okolicach: