Blog

Hero

Kupujesz lub sprzedajesz mieszkanie bądź dom? Sprawdź, co zrobić ze starym wyposażeniem

2 marca 2024
  • Wynajem kontenerów
Sprzedaż domu mieszkania wywóz mebli wyposażenia

Kto jest właścicielem mebli i sprzętów w sprzedawanym domu czy mieszkaniu? Co zrobić z wyposażeniem, którego nie chce ani sprzedający, ani kupujący? Jak dopiąć formalności, żeby nie dać się nabić w butelkę? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz w tym wpisie. Zapraszamy!

Meble chciane czy niechciane?

Ofert na rynku nieruchomości jest wiele, a sprzedający podchodzą na różne sposoby do kwestii wyposażenia nieruchomości i tego, co nim zrobić, czy jak je wycenić. Są takie oferty, w których wyposażenie wlicza się w cenę nieruchomości i zbywający chce sprzedać wszystko w komplecie. Zdarza się, że wyposażenie mieszkania nie jest wliczone w cenę, a sprzedający zabiera większość mebli i sprzętów ze sobą, do nowej nieruchomości. Czasem sprzedaje się meble i urządzenia AGD czy RTV za dodatkową opłatą. W takich sytuacjach mowa o przedmiotach w dobrym stanie – takich, na których zależy przynajmniej jednej ze stron. 

Bywa jednak i tak, że mebli i sprzętów nie chce zatrzymać ani sprzedający, ani nabywca. Często ma to miejsce wtedy, gdy przedmiotem transakcji są np. nieruchomości spadkowe – wcześniej należące do rodziców czy dziadków, albo przez wiele lat wynajmowane. W takich sytuacjach ze starym wyposażeniem coś trzeba zrobić. Tylko co? I kto jest jego właścicielem?

Do kogo należą meble i sprzęty w sprzedawanej nieruchomości?

W chwili zbywania nieruchomości meble i pozostałe wyposażenie pozostaje własnością sprzedającego. Wyjątkiem są jednak te elementy, które uznaje się za części składowe nieruchomości. Mowa o takim wyposażeniu domu czy mieszkania, których nie można odłączyć bez ich zmiany lub uszkodzenia (albo bez uszkodzenia nieruchomości). Jest to na przykład zabudowa kuchenna lub łazienkowa wykonana na wymiar.

Najlepiej jednak, by odpowiednie zapisy zostały wprowadzone do umowy – wówczas ustalenia będą wiążące dla obu stron. Jeśli kupującemu zależy, by meble zostały w mieszkaniu lub domu, warto w umowie zaznaczyć, że dotychczasowe wyposażenie nieruchomości staje się własnością kupującego (po sfinalizowaniu transakcji), a także, że sprzedający zobowiązuje się do przekazania nieruchomości w stanie nie gorszym niż stan z dnia podpisania umowy przedwstępnej. Oczywiście można też spisać umowę, w której sprzedający zobowiązuje się do opróżnienia mieszkania z mebli i sprzętów wolnostojących. Jeżeli obie strony uzgodnią, że meble mają zostać wyniesione z mieszkania, to wówczas warto ustalić, kto i w jakiej części będzie ponosić za to koszty (szczególnie gdy opróżnieniem mieszkania będzie miała zająć się firma przeprowadzkowa). 

Takie ustalenia można zamieścić w akcie notarialnym lub w osobnym protokole. Drugie rozwiązanie jest stosowane zwykle przy transakcjach finansowanych kredytem hipotecznym. Banki udzielają bowiem kredytów na zakup nieruchomości, a nie na kupno mebli. W związku z tym umieszczenie zapisów o wyposażeniu mieszkania w akcie notarialnym mogłoby wprowadzić dodatkowe komplikacje. 

Co zrobić ze starym, niechcianym wyposażeniem?

Jeśli musisz pozbyć się mebli i starego sprzętu, masz kilka możliwości. 

Sprzedaj to, co możesz. Dzięki temu pozbędziesz się starego wyposażenia i przy okazji do budżetu wpadnie trochę pieniędzy. Nie spisuj wszystkiego na starty. Przejrzyj portale aukcyjne i sprawdź, jakie są ceny za rzeczy podobne do tych, których chcesz się pozbyć. Może okazać się, że wśród nich są naprawdę cenne przedmioty.

Oddaj za darmo. Możesz umieścić ogłoszenia na portalach aukcyjnych i zaznaczyć w nich, że oddasz meble za darmo, pod warunkiem że druga strona zajmie się ich wyniesieniem i transportem. Nie zarobisz, ale pozbędziesz się części niechcianych przedmiotów. 

Sprawdź też, czy w Twojej okolicy funkcjonuje facebookowa grupa „Uwaga! Śmieciarka jedzie!” lub inna, podobna, w której użytkownicy dodają informacje o meblach do oddania lub na sprzedaż. 

Warto wiedzieć! Na takich grupach dodawane są też posty o ciekawych znaleziskach, np. porzuconych meblach czy innych przedmiotach, które można znaleźć przy lokalnych śmietnikach.

Przeznacz na cele charytatywne. W różnych miastach w Polsce działają organizacje, które zajmują się zbieraniem mebli czy sprzętów dla osób potrzebujących. Takie meble często doposażają mieszkania podopiecznych różnych fundacji. Zdarza się też, że osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej zajmują się odnawianiem i naprawianiem przekazanych mebli czy sprzętów, zarabiając w ten sposób na utrzymanie. Sprzyja to więc ich aktywizacji zawodowej. 

Sprawdź, czy w Twojej okolicy funkcjonują podobne organizacje i skontaktuj się z nimi. 

Odnów lub zachowaj dla siebie. A może spojrzysz na meble inaczej niż jak na stare, bezużyteczne przedmioty? Sprawdź, czy możesz je ponownie wykorzystać – w takim stanie, w jakim są lub odrestaurowane. Czasem nawet jeden przedmiot vintage w pomieszczeniu może bardzo ciekawie zmienić charakter wnętrza. 

Chcesz wyrzucić stare wyposażenie? Sprawdź, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie 

Jeśli stare meble i sprzęty do niczego już się nie nadają, zutylizuj je. Pamiętaj jednak, że ani odpadów wielkogabarytowych (którymi są meble), ani zużytych sprzętów nie możesz wyrzucić na śmietnik. Co z nimi zrobić?

Wygodnym rozwiązaniem jest zamówienie kontenera wraz z usługą wywozu odpadów. Możesz w nim umieścić np. elementy drewniane, metalowe czy szklane. Jeśli planujesz remont mieszkania lub domu, kontener przyda Ci się także na składowanie gruzu. Zamówienie kontenera to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ firma zajmująca się wywozem gruzu i odpadów, odbierze od Ciebie wypełniony kontener i bezpiecznie zutylizuje jego zawartość. 

Odpady wielkogabarytowe możesz też samodzielnie dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) albo składować w miejscu wskazanym przez administratora budynku (dowiedz się w administracji, gdzie i kiedy możesz ustawić odpady).

Gdzie oddać elektrośmieci? Możesz dostarczyć je bezpłatnie do PSZOK-u albo oddać do wybranego sklepu z elektroniką (niektóre sklepy przyjmują zużyte i stare sprzęty).

Może Cię zainteresować: Odpady wielkogabarytowe – czym są i co z nimi zrobić?

A jeśli nie masz pewności, co, jak i gdzie wyrzucić, skontaktuj się z nami. Podpowiemy Ci, jakie odpady możesz umieścić w naszym kontenerze. 

Inne aktualności z tej kategorii

worki na gruz BigBag
15 lutego 2023
  • Wywóz gruzu

Wywóz gruzu, worki Big Bag Warszawa Wawer

Odpady budowlane i remontowe nie mogą być usuwane wraz z codziennymi śmieciami domowymi. Osoby odpowiedzialne za nieruchomości są zobowiązane do zorganizowania właściwej utylizacji tych materiałów […]

Czytaj więcej
worki na gruz BigBag
20 lutego 2023
  • Wywóz gruzu

Wywóz gruzu, worki Big Bag Włochy

Poszukujesz sprawdzonego i praktycznego sposobu na gromadzenie oraz wywóz odpadów w Warszawie w dzielnicy Włochy? Rozważ worki Big Bag na gruz oraz inne rodzaje odpadów […]

Czytaj więcej

Lokalizacje w Warszawie (wszystkie dzielnice) i okolicach: