Blog

Hero

Jak przygotować się do remontu mieszkania?

11 marca 2024
  • Bez kategorii
Remont mieszkania odpady budowlane

Podpowiadamy, jak zaplanować remont, żeby cały proces przebiegł jak najłagodniej. Jak przygotować kosztorys, kiedy zamówić kontener na gruz, w jakiej kolejności wykonuje się kolejne prace i co zrobić, żeby uniknąć niemiłych niespodzianek. Zapraszamy.

Ustal celu i wstępny planu remontu 

Spójrz na swoje mieszkanie z dystansem i z uwagą. Zastanów się, co dokładnie chcesz lub musisz wyremontować. Oceń faktyczny stan nieruchomości. Które pomieszczenia czekają na renowację? Czy chcesz zrobić wszystko od razu, czy może podzielić na partie? Jaki efekt chcesz uzyskać – zwiększyć ilość miejsca, odnowić wnętrza, przeprowadzić generalną renowację, wymienić instalacje, a może wymienić okna i drzwi? Zastanów się, czy konieczne jest zrywanie podłóg, czy może wystarczy je wycyklinować. Czy musisz układać płyty gipsowo-kartonowe na ścianach, czy może wystarczy położyć gładź? Czy w łazience trzeba skuwać wszystkie płytki, czy też można je odmalować? Czy wszystkie instalacje działają prawidłowo, czy może warto je wymienić?

Pomoże Ci to oszacować budżet i zaplanować wydatki oraz kolejność działań. Zmniejszysz też prawdopodobieństwo wystąpienia niemiłych niespodzianek. 

Wskazówka! Warto już teraz przygotować wstępny projekt mieszkania i dowiedzieć się, jakie są ceny materiałów budowlanych, mebli, sprzętów czy innych elementów wyposażenia mieszkania. Dzięki temu przygotujesz realny kosztorys.

Oszacuj koszt remontu 

Sporządź kosztorys remontu – im będzie dokładniejszy, tym mniej zaskoczy Cię już po rozpoczęciu prac. Ale uwaga, przy tworzeniu kosztorysu lepiej zawyżać kwoty, niż je zaniżać i do tego doliczyć pewną sumę pieniędzy na nieprzewidziane wydatki – nawet około 20-30% sumy z kosztorysu.

Kosztorys pomoże Ci uniknąć sytuacji, w których do pewnego momentu wydajesz za dużo pieniędzy, a potem okazuje się, że nie starcza na wszystko, czego potrzebujesz. 

Podczas tworzenia kosztorysu możesz wziąć pod uwagę aspekty, takie jak:

  • Swój budżet – jaką gotówką dysponujesz i ile pieniędzy możesz przeznaczyć na remont.
  • Zdolność kredytowa – jeśli będziesz posiłkować się kredytem lub pożyczką.
  • Ceny mebli, sprzętów, materiałów budowalnych oraz innych elementów wyposażenia.
  • Koszt współpracy z ekipą remontową, jeśli będziesz korzystać z jej usług.

Zadbaj o formalności

Upewnij się, jakie prace remontowe wymagają zezwoleń np. ze spółdzielni lub wspólnoty. Zdarza się, że konieczna jest zgoda np. na przeprowadzenie remontu mieszkania (dotyczy to zwykle mieszkań spółdzielczych własnościowych), wymianę okien czy drzwi, wymianę grzejników lub montaż klimatyzacji, która często wymaga instalacji wentylatora po zewnętrznej stronie budynku.

Jeśli nie wiesz, jakie formalności są niezbędne do bezproblemowego przeprowadzenia remontu, skontaktuj się ze spółdzielnią lub wspólnotą.

Zamów kontener lub worek na gruz 

Każdy remont generuje dużo odpadów – zwłaszcza jeśli jest to generalny remont całej nieruchomości lub pomieszczeń takich jak łazienka czy kuchnia. Stare tapety, tynki, gruz powstający w trakcie wymian instalacji czy wyburzania ścian – wszystko to trzeba jakoś zutylizować. Nie możesz jednak wrzucić takich odpadów do pojemników na odpady zmieszanie, ani tym bardziej pozostawić w miejscu niedozwolonym.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zamówienie kontenera na gruz lub worka typu Big Bag, wraz z usługą wywozu odpadów. Tutaj sprawdzisz, jaki kontener wybrać. 

Ważne! Kontener lub worek muszą stanąć w odpowiednim miejscu. Zapytaj administratora budynku, gdzie możesz je ustawić. Sprawdź też, jak krok po kroku wynająć kontener

Przygotuj harmonogram remontu 

Niezależnie od tego, czy wykonujesz remont samodzielnie, czy z pomocą ekipy remontowej, harmonogram działań będzie dla Ciebie istotny. Dzięki temu będziesz wiedzieć np. kiedy zamówić drzwi, żeby nie dotarły ani za wcześnie, ani za późno, czy kiedy wymienić okna. 

Kolejność działań jest zwykle następująca:

  • Przygotowanie mieszkania. Opróżnij pomieszczenia, zabezpiecz cenne meble i przedmioty, zasłoń okna folią i taśmą malarską. Zastanów się, czy konieczne będzie wynajęcie magazynu na czas trwania remont, albo gdzie przechowywać meble i sprzęty w tym czasie.
  • Usuwanie i wyrzucanie tego, co ma być wymienione. Na tym etapie skuwa się kafle, zrywa listwy i podłogi, demontuje meble w zabudowie czy wyburza się ściany, jeśli istnieje taka konieczność. 
  • Stawianie nowych ścian działowych (murowanych lub szkieletowych).
  • Wymiana instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, gazowych czy grzewczych. Te prace należą do dosyć inwazyjnych, które generują spory bałagan (i sporo odpadów), ponieważ wiążą się z kuciem ścian i podłóg. 

Wskazówka! Wszystkie podejścia i odpływy do nowej toalety, wanny czy nowego brodzika należy przygotować przed wykańczaniem ścian i podłóg. Gdy hydraulika jest odpowiednio przygotowana, wszystkie sprzęty można zamontować już po obrobieniu ścian i podłóg. 

  • Wymiana drzwi wejściowych i okien. Warto wykonać to właśnie teraz, ponieważ wymiana stolarki może wiązać się z koniecznością wycięcia starych ram i ościeżnic oraz powiększeniem otworów na nowe drzwi.
  • Przygotowanie ścian i sufitów do malowania czy tapetowania (nakładanie tynku, gładzi czy płyt gipsowo-kartonowych).
  • Wylanie wylewki, układanie płytek czy cyklinowanie parkietu. Jeśli decydujesz się na układanie paneli czy parkietu, możesz zrobić to po wykończeniu ścian.
  • Malowanie lub tapetowanie ścian.
  • Montaż drzwi wewnętrznych
  • Układanie listew przypodłogowych (można to wykonać to przed montażem drzwi).

Poinformuj sąsiadów 

Ostatni, ale bardzo ważny punkt przygotowania do remontu, to kontakt z sąsiadami. Poinformuj ich o planowanych działaniach, które – na pewnych etapach – będą generować sporo hałasu. Pamiętaj też, by dbać o porządek w częściach wspólnych, a także by kontener lub worek Big Bag ustawić w miejscu, które nie będzie utrudniało ruchu pieszego i samochodowego. 

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wynajmie kontenerów na gruz, zapraszamy na nasz blog lub do kontaktu z nami. Oferujemy kompleksowe usługi wywozu gruzu i odpadów, 7 dni w tygodniu. Na terenie Warszawy i okolic. Zapraszamy! 

Inne aktualności z tej kategorii

Lokalizacje w Warszawie (wszystkie dzielnice) i okolicach: