Blog

Hero

Worki Big Bag a ekologia

6 grudnia 2023
  • Kontenery na gruz
worki bigbag na gruz

Branża budowlano-remontowa nie jest bez wpływu na środowisko naturalne. Warto więc zmniejszać emisję gazów cieplarnianych oraz redukować ilość odpadów tam, gdzie to możliwe. Sprawdź, jak worki na gruz (i nie tylko na gruz!) mają się do ekologii i dlaczego warto na nie postawić.

Worki Big Bag – nie tylko na gruz. Jak jeszcze można je wykorzystywać? 

Worki Big Bag kojarzą się przede wszystkim z branżą budowlano-remontową. Wykorzystuje się je na składowanie gruzu i innych odpadów powstałych podczas remontu czy budowy (takich jak potłuczone kafelki, odpady drewniane, plastikowe czy cegły). Choć jest to ich główne zastosowanie, to jednak niejedyne.

Tak zwane worki na gruz znajdują zastosowanie także w rolnictwie. Są używane m.in. do przechowywania i transportu ziarna, nawozów oraz innych surowców rolniczych, głównie pylących się, granulowanych czy sypkich.

Poza tym w workach Big Bag można przechowywać piasek, żwir i granulaty. Znajdują zastosowanie w branży produkcyjnej i wydobywczej.

Gdy mówimy o workach Big Bag w kontekście wykorzystania ich w rolnictwie czy do przechowywania i transportu produktów różnego typu, należy podkreślić, że worki te są wielorazowe. Dzięki temu jeden worek można wykorzystywać wielokrotnie, bez konieczności generowania kolejnych odpadów (jakimi są worki i opakowania jednorazowe).

Worki na gruz – dlaczego to dobre rozwiązanie? 

Worki Big Bag wykorzystuje się najczęściej przy budowach i remontach. Przyjrzyjmy się teraz ich największym zaletom, z punktu widzenia środowiskowego.

Po pierwsze PONOWNE WYKORZYSTANIE 

Worki Big Bag są bardzo wytrzymałe i trwałe, a co za tym  idzie, można wykorzystywać wielokrotnie. Gdy wynajmujesz worek na gruz, to po jego wypełnieniu worek jest odbierany z miejsca budowy czy remontu, a następnie opróżniany, czyszczony i wypożyczany innym klientom. Dzięki temu zmniejsza się ilość odpadów. 

Po drugie MOŻLIWOŚĆ RECYKLINGU 

Materiały używane do produkcji worków Big Bag mogą być poddawane recyklingowi i wykorzystywane jako surowiec wtórny. Aby tak się stało, muszą być jednak właściwie zutylizowane. Nie powinno się wyrzucać worków do pojemników na odpady komunalne, ani odpady zmieszane. Każdy worek na gruz – po opróżnieniu i oczyszczeniu – powinien trafić do odpowiedniej firmy recyklingowej, która przetworzy go na nowy produkt.

Warto wiedzieć! Część worków Big Bag powstaje z surowców wtórnych (recyklingowanych). 

Po trzecie OPTYMALIZACJA TRANSPORTU

Transport odpadów remontowo-budowlanych nie jest obojętny dla środowiska i przyczynia się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych. Dlatego tak ważne jest optymalizowanie całego procesu, by ślad węglowy był jak najmniejszy. 

Worki Big Bag mogą pomóc w optymalizacji procesu transportu (i zmniejszeniu jego kosztów), m.in. dzięki ich regularnemu kształtowi. Sześcienna konstrukcja worków sprawia, że można maksymalnie wykorzystać przestrzeń dostępną w autach transportowych. Co więcej, worki są lekkie i nie zwiększają wagi gruzu czy innych odpadów. Puste worki łatwo składować i przewozić. 

Warto wiedzieć! Worki Big Bag są transportowane przy pomocy pojazdu wyposażonego w tak zwany heder bądź inne urządzenie, które umożliwia wstawienie worka do większego pojazdu transportowego.

Możesz wykorzystać jeden worek na wszystkie odpady remontowo-budowlane, albo wypożyczyć ich dwa lub więcej i w każdym umieszczać odpady innego rodzaju. Na przykład: w jednym składować czysty gruz, w drugim materiały nadające się do recyklingu (drewno czy metal), a w trzecim odpady zmieszane. Wykorzystanie worków Big Bag jest właściwie dowolne. 

Po czwarte MOŻLIWOŚĆ SEGREGACJI ODPADÓW REMONTOWO-BUDOWLANYCH

Wskazówka! Jak segregować odpady budowlane?

Jeśli masz taką możliwość, warto osobno składować poniższe grupy odpadów (lub przynajmniej układać je obok siebie w workach czy kontenerach – dzięki temu łatwiej będzie je później posegregować):

  • Beton i cegły – te materiały mogą być poddane recyklingowi i ponownie wykorzystane. 
  • Drewno – można poddać je recyklingowi lub kompostowaniu. Warto unikać składowania drewna z materiałami, których nie można poddać recyklingowi. 
  • Metal – jeśli masz taką możliwość, składuj je osobno.
  • Tworzywa sztuczne – należą do nich wszelkiego rodzaju worki, rury PVC i inne odpady „plastikowe”. Takie materiały mogą być poddawane recyklingowi.

Worki Big Bag mogą przyczynić się do redukcji odpadów i zmniejszenia śladu węglowego. Wymaga to jednak współpracy – zarówno użytkowników (w zakresie segregacji odpadów), jak i producentów (wykorzystujących surowce wtórne do produkcji nowych worków), a także firm zajmujących się utylizacją odpadów.

Jeśli masz pytania dotyczące wynajmu worków czy kontenerów na gruz, zapraszamy do kontaktu

Inne aktualności z tej kategorii

Lokalizacje w Warszawie (wszystkie dzielnice) i okolicach: