Sprzątanie piwnic – jak pozbyć się odpadów i co z nimi zrobić?
- Wynajem kontenerów
Opróżnianie piwnicy to zajęcie na tyle kłopotliwe, że przez wiele osób odkładane latami. Bardzo często piwnice zamieniają się w składowiska odpadów po remontach, resztek materiałów budowlanych, starych mebli, ubrań, butów czy niedziałających sprzętów elektronicznych. Co z tym wszystkim zrobić i gdzie to wyrzucić? Spokojnie, są na to sposoby. Podpowiadamy, jak skutecznie opróżnić i posprzątać zagraconą piwnicę.
Co zrobić z odpadami z piwnicy?
Zanim zaczniesz porządkować piwnicę i wyrzucać niepotrzebne przedmioty, zastanów się, co z nimi zrobisz. Kłopotliwe mogą okazać się m.in. odpady wielkogabarytowe, gruz, stare farby, opony czy inne przedmioty, których nie możesz wyrzucić do odpadów komunalnych w Twoim bloku. Pamiętaj, że w osiedlowych koszach na śmieci mogą znaleźć się wyłącznie odpady, które powstają w gospodarstwach domowych.
Co zatem zrobić z odpadami znalezionymi w piwnicy? Najpierw sprawdź – o ile to możliwe – co mniej więcej znajduje się w Twojej piwnicy. Czy przeważają tam stare meble, czy może odpady po remoncie mieszkania, a może jeszcze coś innego. W kolejnym kroku rozważ zamówienie kontenera na odpady. Firma zajmująca się wynajmem kontenerów przywiezie wybrany kontener pod Twój blok, ustawi we wskazanym miejscu, a potem zabierze wraz z całą zawartością. Warto przy tym zwrócić jednak uwagę na kilka kwestii:
- Dowiedz się w spółdzielni czy wspólnocie, gdzie możesz ustawić kontener. Nie może on bowiem utrudniać przejazdu samochodom czy przejścia pieszym, ani tym bardziej nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi.
- Wybierz odpowiedni rozmiar kontenera. Więcej wskazówek o tym, jak wybrać kontener na gruz i odpady remontowo-budowlane, znajdziesz w tym wpisie.
- Zapoznaj się z listą odpadów, które możesz umieścić w kontenerze i które są niedozwolone.
Do kontenerów czy worków BigBag możesz wrzucać przedmioty takie jak: tynk, drewno, ceramika, styropian, szkło, złom, opakowania po materiałach budowlanych, papier czy kartony.
Niedozwolone są natomiast: chorobotwórcze materiały budowlane, takie jak azbest czy eternit; materiały, które zagrażają środowisku naturalnemu, takie jak papa i wełna mineralna; odpady medyczne, zwierzęce, środki chemiczne; a także elektrośmieci, czyli niepotrzebne lub uszkodzone urządzenia elektroniczne.
Co zrobić z odpadami, których nie możesz wrzucić do kontenera? Takie odpady przyjmują nieodpłatnie Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Warto zaznaczyć, że PSZOK-i powinny przyjmować też m.in. odpady wielkogabarytowe, jednak dostarczenie ich do takich miejsc może okazać się kłopotliwe (z uwagi na rozmiary i wagę odpadów).
Może Cię zainteresować: Odpady wielkogabarytowe – czym są i co z nimi zrobić?.
Od czego zacząć opróżnianie piwnicy?
Wiesz już, co mniej więcej masz w piwnicy, gdzie dostarczyć odpady niebezpieczne czy elektrośmieci i gdzie stanie kontener na pozostałe odpady z piwnicy. Co dalej?
Wynieś z piwnicy największe przedmioty. Pozostałe podziel na przynajmniej dwie grupy: takie, które nie nadają się już do użytku i takie, które chcesz zachować lub sprzedać. Przedmioty z grupy „do wyrzucenia” umieść w kontenerze (chyba że są to rzeczy niedozwolone). Pozostałe posegreguj i od razu umieść np. w kartonach czy skrzyniach.
Wskazówka! Sprawdź, jak optymalnie wykorzystać pojemność kontenera na gruz.
Wskazówki! Na co jeszcze zwrócić uwagę, opróżniając piwnicę?
- Zwróć uwagę, by w ogólnym szale sprzątania nie pozbyć się przez przypadek jakiegoś cennego przedmiotu. Przyjrzyj się m.in. meblom, dekoracjom czy starym żyrandolom – przedmioty z minionych dekad mogą być dziś naprawdę cenne.
- Jeśli masz w piwnicy farby, sprawdź, czy nadają się jeszcze do użytku. Jeśli tak, zastanów się, czy nie przydadzą się Tobie lub komuś innemu. Szkoda byłoby pozbywać się materiałów zdatnych do użytku. Jeśli farby są już przeterminowane, oddaj do jednego z najbliższych PSZOK-ów.
- Co zrobić ze starymi ubraniami czy butami? Jeśli przeleżały długo w piwnicy, prawdopodobnie nie nadają się już do użytku. Warto jednak jak najbardziej przedłużyć ich żywot. Możesz wrzucić je np. do kontenerów PCK, skąd zostaną przekazane dalej (ubrania w złym stanie mogą być przekazane na ścinki do fabryk).
Piwnica jest już pusta. I co dalej?
Opróżnienie piwnicy to żmudny, ale niezbędny krok. Gdy uporasz się już z niepotrzebnymi rzeczami, wynajęta firma zabierze kontener, a piwnica będzie pusta, warto czym prędzej przejść do kolejnego kroku, by pomieszczenie znów nie zamieniło się w magazyn „na wszystko”.
- Posprzątaj piwnicę – odkurz podłogi, pozbądź się pajęczyn i kurzu ze ścian, rur i sufitu. Dobrym pomysłem jest też odświeżenie ścian farbą (być może wykorzystasz do tego farby, które zostały Ci po remoncie mieszkania?).
- Następnie zastanów się, jaką funkcję ma pełnić piwnica – czy ma być spiżarnią, magazynkiem na nieużywane chwilowo rzeczy, czy może warsztatem. To pomoże Ci zaaranżować przestrzeń.
- Teraz zorganizuj wnętrze. Im piwnica jest mniejsza, tym bardziej trzeba się nagimnastykować, by wygospodarować miejsce do przechowywania, ale jak najbardziej jest to możliwe. Dobrym pomysłem jest ustawienie w piwnicy zamykanych szafek lub wysokich regałów, ale, uwaga, muszą one stać stabilnie i najlepiej, by były przytwierdzone do ścian.
Zaaranżuj miejsce na narzędzia, nieużywany w danym sezonie sprzęt sportowy czy zapasy spożywcze (np. weki). Małe akcesoria, takie jak śrubki czy gwoździe, przechowuj w pudełkach. Na ścianach możesz zamocować haki na rowery, a pod ścianą wygospodarować miejsce na opony. Ważne! Nie przechowuj opon pionowo, bo mogą się zniekształcić.
Jeśli czeka Cię sprzątanie piwnicy i chcesz pozbyć się kłopotliwych odpadów, w tym odpadów wielkogabarytowych, zachęcamy do kontaktu. Przywieziemy kontener we wskazane miejsce, a potem odbierzemy go od Ciebie razem z całą zawartością.