Blog

Hero

Odpady po remoncie łazienki – co zrobić ze starymi płytkami i armaturą?

9 kwietnia 2024
  • Wywóz gruzu
łazienka remont gruz

Podczas remontu łazienki generowane są duże ilości odpadów. Większości z nich nie możesz wyrzucić do pojemników na odpady komunalne. Sprawdź, jak bezpiecznie i wygodnie pozbyć się starych płytek, armatury i innych odpadów poremontowych.

Czy odpady po remoncie łazienki to odpady wielkogabarytowe?

Odpady wielkogabarytowe to odpady komunalne, które powstają w naszych domach, ale nie można umieścić ich w pojemnikach na śmieci, ze względu na ich rozmiary lub wagę. Zalicza się do nich np. meble domowe i ogrodowe (stoły, krzesła, szafy, fotele czy ramy łóżek), lustra, dywany, materace, wykładziny, puste walizki, wózki dziecięce, sprzęt sportowy (np. rowery czy narty; pod warunkiem że nie jest to sprzęt elektryczny), sanki, obrazy czy karnisze. 

Niektóre odpady po remoncie łazienki – takie jak wanny, umywalki, muszle toaletowe, grzejniki, kabiny prysznicowe, brodziki czy drzwi i okna – wielkością mogłyby pasować do odpadów wielkogabarytowych. Jednak ze względu na inny sposób ich utylizacji nie są one zaliczane do odpadów wielkogabarytowych i nie można wystawić och do wywozu razem z pozostałymi „gabarytami”. 

Czego jeszcze nie możesz wyrzucać do zwykłych koszy na śmieci?

Większości odpadów powstających podczas remontu łazienki nie możesz umieścić w pojemnikach na odpady komunalne. Są to przede wszystkim: armatura łazienkowa i sanitarna, gruz, kafelki, panele, boazeria, parapety, materiały izolacyjne (wata, styropian), farby, lakiery, rozpuszczalniki i inne chemikalia oraz opakowania po takich produktach

Warto wiedzieć! Czym są odpady problemowe?

Odpady problemowe ze względu na swoje właściwości lub skład chemiczny stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi i dla środowiska. Zaliczamy do nich:

  • wspomniane wcześniej odpady wielkogabarytowe, 
  • zużyte opony (także opony rowerów czy wózków),
  • elektrośmieci (wszelkie urządzenia elektroniczne, baterie i akumulatory), 
  • substancje niebezpieczne dla środowiska (środki ochrony roślin, przeterminowane leki, oleje, płynne paliwa.

Takie odpady muszą być odpowiednio segregowane i dostarczone do odpowiednich punktów odbioru, które zapewnią ich bezpieczne przetworzenie.

Jak pozbyć się starych płytek i gruzu z łazienki?

Żeby pozbyć się gruzu z łazienki, możesz skorzystać z dwóch opcji. Pierwszą z nich jest samodzielne dostarczenie gruzu i płytek do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Warto pamiętać jednak, że jedno gospodarstwo może oddać rocznie do 1000 kg odpadów remontowo-budowlanych i do 1 m3 materiałów izolacyjnych. Transport odpadów musisz też zorganizować na własną rękę, co – zwłaszcza przy dużej ilości odpadów – może być kłopotliwe. 

Wskazówka! Do PSZOK-ów możesz dostarczyć też odpady problemowe. 

Drugą opcją, z której możesz skorzystać, jest zamówienie kontenera lub worka na gruz. Jest to zdecydowanie wygodniejsze niż samodzielnie dostarczenie odpadów do PSZOK-u. Jak to działa? 

  • Kontaktujesz się z firmą, zajmującą się wywozem odpadów remontowo-budowlanych.
  • Zamawiasz kontener lub worek big bag i umawiasz się na dostarczenie go pod wskazany adres, w konkretnym terminie. 
  • Firma dostarcza kontener lub worek i ustawia w dozwolonym miejscu (Ważne! Wcześniej musisz ustalić z administracją budynku, gdzie może stanąć taki zbiornik).
  • Składujesz wygodnie odpady remontowe z łazienki.
  • W wyznaczonym czasie firma zabiera Twoje odpady, a potem jest odpowiedzialna za ich utylizację.

Jak zamówić kontener i jaki rozmiar wybrać? Informacje znajdziesz tutaj: Jak wybrać kontener na gruz i odpady remontowo-budowlane?

Zastanawiasz się, czy lepszy będzie worek na gruz? Przeczytaj ten wpis: Zalety worków na gruz – kiedy lepiej wybrać worek big bag zamiast kontenera?

Warto wiedzieć! Co możesz wrzucić do kontenera i worka na gruz?

Do kontenera lub worka big bag możesz wrzucić praktycznie wszystkie odpady, które nie zaliczają się do kategorii odpadów problemowych. Możesz składować w nich m.in.: zmieszany gruz (ceramikę, beton, cegły), złom, drewno i deski, wełnę mineralną, styropian, tynki, piach i ziemię, stolarkę drzwiową i okienną z futrynami, materiały remontowe (np. tapety, kartony, folie malarskie, płyty gipsowo-kartonowe), worki i wiadra po ceramice.

Gdzie wyrzucić starą armaturę? Co zrobić ze starą wanną?

Zasady dotyczące utylizacji armatury łazienkowej są niemal takie same, jak zasady dotyczące utylizacji płytek i gruzu. Możesz oddać je osobiście do PSZOK-u lub zamówić kontener czy worek na gruz i tam składować odpady. Jeśli jednak remontujesz mieszkanie lub dom, w którym stoi stara, żeliwna wanna, możesz oddać ją na złom i zarobić dzięki temu kilka groszy. Innym sposobem – jeśli nie chcesz samodzielnie zajmować się wyniesieniem i transportem ciężkiej wanny – jest dodanie ogłoszenia na portale aukcyjne lub wywieszenie ogłoszenia w Twojej okolicy. Jesteśmy przekonani, że szybko znajdą się chętni, którzy odbiorą od Ciebie taką wannę i samodzielnie dostarczą ją na złom. Nie zarobisz, ale będziesz mieć problem z głowy.  

Może Cię zainteresować: Od czego zależy cena wywozu gruzu i odpadów remontowo-budowlanych?.

Więcej przydatnych informacji na temat składowania, wywozu i utylizacji odpadów znajdziesz na naszym blogu. A jeśli jesteś z Warszawy lub okolic i chcesz zamówić kontener bądź worek, zapraszamy do kontaktu

Inne aktualności z tej kategorii

worki na gruz BigBag
23 lutego 2023
  • Wywóz gruzu

Wywóz gruzu, worki Big Bag Warszawa Ursynów

Dzielnicę Ursynów, znaną z zielonych przestrzeni i dynamicznie rozwijającej się infrastruktury, charakteryzuje równie wielka troska o środowisko i porządek. W kontekście ciągłych inwestycji i prac […]

Czytaj więcej

Lokalizacje w Warszawie (wszystkie dzielnice) i okolicach:

error: Content is protected !!