Wiosenne porządki w ogrodzie – co zrobić z odpadami?
- Wywóz odpadów
Podczas prac porządkowych w ogrodzie (ale nie tylko wtedy) powstaje wiele różnych rodzajów odpadów. I choć intuicja być może podpowiada nam, że ziemia, kamienie czy gałęzie nie są śmieciami, którymi trzeba gospodarować w szczególny sposób, to w rzeczywistości jest odwrotnie. Sprawdźmy, jak poradzić sobie z pozostałościami po wiosennych porządkach w ogrodzie.
Jakie odpady powstają w ogrodzie i czego nie można z nimi zrobić?
W ogrodach powstają zarówno odpady zielone, jak i wielkogabarytowe oraz inne, których nie można zaliczyć do żadnej z tych kategorii.
Odpady zielone powstające w ogródkach to:
- skoszona trawa,
- liście,
- kwiaty i chwasty,
- rozdrobnione gałęzie oraz inne zdrewniałe części roślin, takie jak wysuszone łodygi.
Odpady, których nie zaliczamy do odpadów zielonych to:
- ziemia,
- kamienie,
- pnie i korzenie drzew,
- kwiaty z doniczkami,
- szyszki, kasztany, żołędzie itp.
- popiół (np. z ogniska),
- drewno rozbiórkowe, impregnowane drewno, płyty pilśniowe.
Odpady wielkogabarytowe z ogródków to m.in. meble ogrodowe, a także dużych rozmiarów płyty drewniane i pilśniowe oraz inne, duże lub ciężkie wyposażenie ogrodowe.
Część z tych odpadów możesz wyrzucić razem z odpadami komunalnymi, inne należy utylizować zgodnie z przepisami prawa. Pozostawianie odpadów – nawet zielonych – w lasach, na polanach czy w innych miejscach niedozwolonych, jest zabronione i może skutkować karą grzywny (sprawdź, co grozi za pozostawienie odpadów w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone). Co zatem z nimi zrobić? Sprawdźmy.
Ważne! Palenie odpadów ogrodowych
Palenie odpadów jest niezgodne z prawem. W ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach znajdziemy zapis, który mówi: „Termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów” (Art. 155.). Za spalanie odpadów na własną rękę grożą kary grzywny lub areszt.
Czy można wyrzucać odpady ogrodowe do odpadów komunalnych?
Część odpadów powstałych podczas prac ogrodowych można wyrzucić do pojemników na odpady komunalne. Warto jednak pamiętać o dwóch rzeczach: właściwej segregacji takich śmieci oraz o ich ilości. O ile niewielką ilość ziemi czy gałęzi możesz wyrzucić do kosza, o tyle nie powinno się postępować tak np. z całą taczką takich odpadów.
Odpady z ogródka, które możesz wrzucić do kosza BIO, to m.in.:
- grzyby, warzywa, owoce i inne produkty roślinne,
- rozdrobnione gałęzie, liście, trawa,
- słoma, siano, trociny,
- resztki roślin (także doniczkowych), przycięte kwiaty i krzewy.
Ogródkowe odpady, które możesz wrzucić do kosza na odpady zmieszanie to np.:
- drewno, popiół i żwir,
- kora, zrębki, trociny, wiórki z drewnianych kredek,
- piasek i ziemia w niewielkich ilościach.
Ważne! Klasyfikacja odpadów może nieco różnić się w zależności od gminy. Upewnij się, jaki jest właściwy podział odpadów w Twojej okolicy.
Sprawdźmy teraz, jakie są inne, bezpieczne sposoby na pozbycie się pozostałości po pracach w ogródku – zwłaszcza tych kłopotliwych, których nie wrzucisz do zwykłego kosza na śmieci.
Zbiórka odpadów zielonych
W wielu miastach i gminach organizuje się zbiórki odpadów zielonych. Firma, która w danym miejscu zajmuje się gospodarką komunalną, udostępnia mieszkańcom specjalne worki lub małe kontenery na tego typu odpady. Zbiorniki te są odbierane według ustalonego harmonogramu. Mogą do nich trafiać zielone części roślin, trawa czy krajowe owoce. Nie można do nich wrzucać wyciętych drzew, krzewów i konarów, ziemi i innych odpadów powstałych podczas prac porządkowych w ogródkach.
Kompost – pożyteczne z pożyteczniejszym
Odpady organiczne możesz umieszczać w przydomowym kompostowniku. Dzięki temu oszczędzisz miejsce w zbiornikach na śmieci (i co za tym idzie – pieniądze), a także zyskasz cenny nawóz organiczny. Do kompostownika możesz wrzucać m.in.: skoszoną trawę, chwasty pozbawione nasion, liście, rozdrobnione gałęzie, popiół z ogniska, obierki warzyw i owoców (nie cytrusów, z uwagi na duże ilości środków konserwujących na skórkach), muł i glony z oczka wodnego, podartą tekturę oraz papier.
Do kompostownika nie możesz wrzucać za to odpadów, takich jak: popiół z węgla (zawiera szkodliwe substancje chemiczne), skały i kamienie, impregnowane drewno, chwasty z nasionami i korzeniami.
Kompostownik możesz zbudować samodzielnie lub kupić gotowy np. w sklepie ogrodniczym czy budowlanym.
Co z kamieniami, drewnem i dużą ilością ziemi?
Drewna rozbiórkowego, kamieni czy dużych ilości ziemi nie możesz wyrzucić razem z odpadami komunalnymi, ani umieścić w kompostowniku. Co zatem z nimi zrobić? Możesz dostarczyć je do wybranego PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. PSZOK-i to miejsca, w które bezpłatnie przyjmują odpady sprawiające kłopot w zagospodarowaniu. Warunek jest najczęściej taki, że wygenerowane odpady trzeba dostarczyć na własną rękę, co – zwłaszcza przy ich dużej ilości – może być kłopotliwe. Mamy dla Ciebie jeszcze lepsze rozwiązanie.
Kontener lub worek na odpady – i problem masz z głowy
Zasad i wyjątków związanych z gospodarowaniem odpadami powstającymi w czasie prac porządkowych w ogrodzie jest dużo. Jeśli planujesz większe porządki, najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zamówienie tzw. worka na gruz lub – gdy prace będą naprawdę rozległe – kontenera na gruz. W takich zbiornikach możesz umieścić problematyczne odpady z ogródka, w tym kamienie, ziemię, piach i odpady wielkogabarytowe. Wyjątkiem są odpady niebezpieczne i toksyczne, takie jak: eternit i azbest, chemikalia (rozpuszczalniki, substancje żrące), farby, oleje, opony, akumulatory i części samochodowe (oraz inne elektrośmieci), odpady medyczne. Jeśli natomiast chcesz pozbyć się także odpadów zielonych, możesz skontaktować się z nami i podpowiemy Ci, co z nimi zrobić.
Tutaj sprawdzisz, jak zamówić kontener i jaki rozmiar wybrać, a stąd dowiesz się, kiedy lepszym rozwiązaniem będzie worek typu big bag.